
Máte neustále podrážděné tváře s viditelnými žilkami? Když dokáže naši pokožku ovlivnit i to, že jíme ostré, či horké jídlo, znamená to, že je bledá a nevzhledná. Oficiálně se označuje jako kuperózní. Zjistěte, jak tento typ identifikovat a jak se o něj efektivně postarat tak, aby nedošlo k žádným změnám k horšímu. Je to možné!
Co to tedy ta kuperózní pokožka je?
Jedná se o typ pokožky, který se diagnostikuje velice snadno. Na pokožce se objevují rozšíření cévy. Krev cirkuluje hned pod jejím povrchem a stěna cév je slabá, tenká a nepružná. Cévy se velice rychle roztahují působením vyšších teplot, stresu či ostrého jídla. Kuperózní pokožka je zarudlá, svědivá a pálivá. Změna barvy pokožky vlivem zmíněných faktorů přitom neodezní v řádu minut, nýbrž hodin. Velice špatně se kamufluje make-upem.
Kuperózní pokožka – noční můra všech žen
Věděli jste, že kuperózní pokožka je výsadou hlavně žen?
Ženská pokožka je jemnější a daleko citlivější vůči externím faktorům. Estrogeny mají i zde svoji roli, jelikož se jedná o hormony, které uvolňují krevní cévy. Co se kuporózní pokožky týče, v určitém bodě se mohou cévy přestat stahovat a být permanentně viditelné pod kůží tváří, nosu či brady.
Co způsobuje poškození cév
- Geny, dědičnost
- UV záření, solária a sauny
- Rychlé změny teplot, vítr, chlad a suchý vzduch z radiátorů a klimatizací
- Teplé nápoje a teplá jídla, ostrá jídla
- Stres a emoce
- Vyšší přísun soli
- Pití alkoholu
- Intenzivní cvičení
- Užívání nevhodné kosmetiky
Kuperózní pokožka – čemu se vyhnout?
- chlorované vodě, sauně, soláriu
- napařování obličeje
- teplému fénování vlasů
- rychlých změn srdečního rytmu
- antikoncepci
- teplým koupelím a napařovacích místností
- mrazu, větru a vyšší vlhkosti
- červenému vínu
- peelingu
- kosmetice s alkoholem ve svém složení
- ostrým jídlům a citrusům
- teplým jídlům a nápojům (včetně kávy a čaje)
Kuperózní pokožka – pravidla péče o pokožku
Kuperózní pokožka vyžaduje speciální péči, ale někdy bohatě postačí užívání vhodné kosmetiky (nejsnáze ji najdete v lékárnách v rámci dermo-kosmetiky a přírodní kosmetiky). Při výběru produktu pro kuperózní pokožku myslete na několik věcí.
- Vyhýbejte se kosmetice s mentolem, pepermintem, eukalyptovým olejem, vitaminem A, močovinou, acetonem, propylen glykolem či etyl-alkoholem.
- Pro odličování používejte přírodní micelární tekutiny či čistící mléka.
- Pro smytí kosmetiky z obličeje vždy užívejte převaženou nebo minerální vodu (měla by být relativně teplá, jelikož má poté neutrální dopad na naše cévy).
- O pokožku se po mytí vhodně starejte: při sušení postupujte jemně a nevystavujte ji mechanickému dráždění.
- Používejte jemné enzymatické, neinvazivní peelingy. Peeling vám pomůže díky tomu, že urychluje obnovu buněk. Používejte jej nanejvýš dvakrát ročně.
- Nanášejte si vždy před odchodem z domu krém s UV faktorem.
Kuperózní pokožka – jaké ingredience jí vyhovují?
- Hledejte kosmetické produkty s:
- Gingko Biloba
- Vitaminem C
- Vilíném virginským
- Rutinem
- Vitaminy K a PP
- Extraktem z jírovce
- Extraktem z oměje
Kuperózní pokožka – domácí péče o pokožku
Obličejová maska s kiwi na kuperózní pokožku
Zkombinujte jedno drcené kiwi s čajovou lžící citronové šťávy a polévkovou lžící bramborové mouky. Naneste na obličej a smyjte po 15 minutách působení.
Obličejová maska pro kuperózní pokožku s mléčnými výrobky
Smíchejte polévkovou lžíci tvarohu s polévkovou lžící smetany či jogurtu. Směs aplikujte na obličej a promyjte po 20 minutách.
Obličejová maska na kuperózní pokožku se lnem
Smíchejte lněná semínka s vodou v poměru 1:5 (10 ml semínek a 50 ml vody), poté směs přiveďte k varu, počkejte, dokud nezíská kašovitou texturu a poté ji opět zchlaďte. Přidejte polévkovou lžíci jogurtu a pořádně promíchejte. Aplikujte na obličej po dobu 20 minut a poté ji setřete bavlněnými polštářky.