
Někteří je milují, jiní je nenávidí. Pihy jsou hyperpigmentace pokožky, které jsou většinou dědičné. Mohou se také objevit po delším pobytu na sluníčku. Co o nich musíme vědět? Můžeme je nějak odstranit? Čtěte dál a zjistěte, co všechno ještě o pihách nevíte.
Pokud je vaše pokožka plná pih, či se objevují sporadicky, rozhodně si přečtěte následující odstavce. Zjistíte, jak se efektivně starat o pokožku s pihami.
Pihy. Co jsou zač?
Mohou se měnit v závislosti na vašem věku a na ročním období, kdy se mohou stávat více, či naopak méně viditelnými. Co to ale ty pihy vlastně jsou? Jedná se o malé hyperpigmentace pokožky, jejichž tvorba je geneticky ovlivněná. Odpovědná za ně je tvorba melaninu, což je pigment, objevující se hlavně v pokožce, který chrání jádra buněk před UV zářením. Pihy nejsou nic jiného, než dysfunkce pigmentace a přebytečné nahromadění melaninu v pokožce. Nejčastěji se objevují na obličeji, hlavně na nose a na tvářích. Není to ale pravidlem, jelikož se mohou objevit kdekoliv na těle.
Jak pihy vznikají?
Existuje celá řada důvodů jejich vzniku. Objevují se velice často u osob se světlou pokožkou. Z tohoto důvodu jsou pihy asociovány se zrzavou barvou vlasů.
Pokud vás zajímají, jak pihy vznikají, měli byste vědět, že
- jsou většinou děděny a náchylnost pro tvorbu pih je tedy zakódována ve vašich genech,
- jsou spojeny s tvorbou melaninu v pokožce, která probíhá nerovnoměrně, např. vlivem slunečního záření,
- vlivem řady faktorů se mohou pihy tvořit nově, či se ty existující mohou ještě ztmavovat. Mezi faktory se řadí onemocnění, hormonální změny, záněty a úrazy.
Novorozenci a malé děti nemají pihy. Tyto hyperpigmentace se objevují až po 3. roce života. Jde o to, že mladý organismus ještě nedokáže tvořit dostatek melaninu. V některých případech pihy odejdou samy od sebe, jindy se ale na pokožce udrží po zbytek života.
Jsou pihy nebezpečné?
Někteří lidé berou pihy jako tu nejcennější ozdobu své pokožky. Jiným se hnusí a někteří se jich dokonce bojí. To ale není na místě, jelikož pihy nejsou nijak nebezpečné. Mohou být ale signálem vašeho organismu, že je něco špatně (hormonální dysbalance, či trávení příliš času na sluníčku).
Odstranění a zesvětlení pih
Pokud patříte do té skupiny lidé, kterým vlastní pihy nevyhovují a nevíte si rady, jak na ně, rozhodně vyzkoušejte některé z níže zmíněných metod jejich zesvětlení.
Zde jsou ty nejpopulárnější metody rozjasnění pih, které můžete zahrnout do vaší zkrášlující rutiny.
- Sérum s vitaminem C – kyselina askorbová, neboli vitamin C má rozjasňující účinky, kdy je velice efektivní při boji proti hyperpigmentacím. Pokud budete užívat sérum s vitaminem C na hyperpigmentace, je velice pravděpodobné, že je zesvětlíte a pokožka tak bude efektivně rozjasněná.
- Rozjasňující krémy a masti – některé lékárny a drogerie prodávají krémy a masti proti pihám, které jsou založeny na rozjasňujících ingrediencích, jakými je např. vitamin C, extrakt z cibule, či extrakt z Kalanchoe.
- Laser či světlo – laserové odstranění pih či jejich nahřívání světlem je efektivní, ale drahou metodou. Metody je možné podstoupit v salonech kársy. Laser dokáže efektivně odstraňovat hyperpigmentace, jako např. pihy, zatímco světlo pomáhá s jejich rozjasněním.
Buďte proaktivní. Jak zabránit tvorbě pih?
Co se pokožky náchylné na tvorbu pih týče, rozhodně se vyplatí být proaktivní. Namísto léčby a rozjasnění existujících hyperpigmentací je lepší jim zcela předcházet. Jak na to?
- Omezte pobyt na sluníčku během léte mezi 12. a 15. hodinou.
- Chraňte svůj obličej před sluncem kloboukem.
- Snažte se pobývat hlavně ve stínu, vyhněte se opalování.
- Vždy se chraňte opalovacím krémem s faktorem 30 a výš.
- Noste přírodní a prodyšné látky.
- Pravidelně kontrolujte hladiny svých hormonů.
- Používejte kosmetiku s antioxidanty.