
Díky své charakteristické náročnosti na údržbu je suchá pokožka opravdovým oříškem, co se efektivní péče o ni týče. Nejnáročnější je prevence přespřílišné péče o dehydrované pokožky, která může způsobovat více škody než užitku. Proto je důležité vědět, jak se starat o suchou pokožku a jak ji zkrášlit.
Jaké jsou charakteristiky suché pokožky?
Okej, suchá pokožka je… suchá. A co ještě? Inu, suchá pokožka je často hrubá a nepříjemná na dotyk. Kromě toho se v případě, že ji vystavujeme nevhodným produktům stává nesmírně citlivou na bolestivé podněty.
Ve většině případů je suchá pokožka také štíhlá, takže přes ni prosvítají kapiláry. Jak jsme již zmínili, suchá pokožka rychleji stárne, takže se u ní objevují vrásky v daleko dřívějším věku.
Proč je má pokožka suchá?
Termín suchá pokožka se užívá k popisu pokožky, která produkuje méně mazu, než potřebuje. Toto nedostatečné množství mazu je dále odpovědné za to, že pokožce chybí lipidy bránící ztrátám hydratace. Ve výsledku se tak pokožce nedostane ochrana před agresory, které ji v normálním případě tolik obtěžují.
Jakmile se lipidová vrstva poškodí, dochází k přespřílišným ztrátám vlhkosti. Zajímavostí je, že suchou pokožku nemáme zakódovanou v genech, takže tuto vlastnost nelze přímo “zdědit”. Ve většině případů je suchá pokožka výsledkem dlouhodobého nevhodného zacházení s pokožkou a její únavy vlivem externích agresorů, mezi které řadíme:
- chladný, suchý či horký vzduch
- UV záření
- chladné počasí
- přespřílišné vystavování se slunci a vysokým teplotám
- klimatizace
Bohužel se nejedná o jediné faktory, které se projevují ztrátami hydratace. Některé léky jsou také odpovědné za změny vodní rovnováhy. Dalším důvodem je klimakterium, kdy mazové žlázy produkují méně mazu a hydrolipidová bariera tak není dostatečně efektivní. A nakonec, hormony mohou také podporovat ztráty tekutin vodou. Proto je suchá kůže tak častý problém u těhotných žen a žen v menopauze.
Spousta typů suché kůže
Tvrdá, matná, nevzhledné – to je jen několik málo přídavných jmen, kterými bychom mohli popsat suchou kůži. U těžších případů může pokožka být na dotyk velice nepříjemná a viditelně popraskaná. Někdy je suchá pokožka vedlejší reakcí vůči některému produkty pro péči o pokožku, který neuspokojuje potřeby naší pokožky. Proto byste vždy měli být opatrní pokud si všimnete, že je vaše pokožka po aplikaci daného produktu reaktivní. Ve zkratce, některé ingredience užívané ve zkrášlujících produktech mohou ponechat pokožku podrážděnou, což ve výsledku způsobí její dehydrataci.
Existují dva hlavní typy suché pokožky:
- pokožka bez lipidové bariery – zde problém způsobuje nedostatečná produkce lipidů
- dehydratovaná pokožka – problémem je přespřílišné pocení a nedostatečná produkce mazu
Myslete na to!
Místnosti s klimatizací a radiátory mohou být nesmírně suché a vlhkost vzduchu může klesnout i o 50% normálu. Chraňte svou pokožku a užívejte speciální zvlhčovadla v místech s klimatizací či radiátorem.
Jak pomoci suché pokožce?
Užívejte pouze vysoce kvalitní produkty, které jsou odpovědné za hydrataci vaší pokožky. To znamená, že se musíte vyhnout všem kosmetickým produktům s alkoholem. Musíte si také uvědomit, že suchá pokožka je skvělým cílem přírodních zkrášlujících olejů, jakým je například jojobový olej či mandlový olej. Kromě toho by hydratační produkt, který plánujete používat, měl být přírodní. Co se obnovy lipidů týče, musí se obnovovat pro ochranu pokožky před ztrátou hydratace. Přesně tak fungují přírodní másla (např. shea).
Pro každodenní péči můžete využít tradiční hydratační krém, který je určený pro péči o suchou pokožku. Zkuste najít co nejkvalitnější krém či přírodní sérum (např. s extraktem z aloe). Vyplatí se také uvědomit si, že obličejový krém by vám měl nabízet ochranu před sluncem ve formě alespoň faktoru 20 a výš. Dodání hydratace všem vrstvám pokožky pomáhá dermis s obnovou svých vlastních hydratačních schopností. Z tohoto důvodu byste se měli ujistit, že vaší pokožce nechybí maz, přírodní oleje, denní krém, či bohatý noční krém.
Noční krém určený pro suchou pokožku jí dodává obnovu, výživu a lipidy. Ujistěte se, že váš odličovač obsahuje pouze kvalitní ingredience. Jinými slovy, produkty, které užíváte v rámci odličování by neměly obsahovat alkohol či další škodliviny. Sáhněte po mléku, emulzi či toneru určených pro suchou pokožku. Jednou každé tři tádny byste měli pomoci pokožce s její obovou užitím enzymatického peelingu, na který byste měli poté aplikovat hydratační či vyživující masku.
Chyby při péči o suchou pokožku
Rozhodně se vyplatí vědět o chybách, kterých se při péči o suchou pokožku dopouštíme. Nejčastěji se jedná o:
- Aplikace mechanického peelingu (které jsou příliš hrubé při použití na suchou pokožku).
- Mytí obličeje chlorovanou vodou z kohoutku (která pokožku dehydratuje).
- Užívání mýdla pro umytí tváře (je kyselé, takže poškozuje pH úroveň pokožky).
- Přílišné mechanické dráždění pokožky ručníkem.