
Zralá pokožka potřebuje velkou míru podpory a ochrany pro zpomalení procesu stárnutí. Pokud pokožce dopřejete dostatek pozornosti a času, náležitě se vám odvděčí. Nebudete na ni tedy pozorovat drastické změny k horšímu, jak je tomu u zralé pokožky běžné. Jaké problémy často sužují ženy se zralou pokožkou? Jde hlavně o vysušování (a vzácně o přespřílišnou tvorbu mazu a následné akné), hyperpigmentaci, skvrny a léze, které mohou později přerůst až v rakovinu.
Stárnutí závisí hlavně na našich genech a biologických změnách, ke kterým v našem organismu dochází. Dále za stárnutí může… gravitace. Pokožka se zkrátka za ta desetiletí, po která jsme na světě, postupně natahuje. Dalšími faktory jsou: UV záření, výfukové plyny, cigaretový kouř, špatná dieta chudá na zeleninu a ovoce a z toho plynoucí nedostatek vitaminů. Klíčem pro zpomalení procesu stárnutí je vhodná péče o pokožku respektující její věk.
Problémy zralé pokožky – jak se s nimi vypořádat?
Zralá pokožka – vysušování
Jedním z hlavních symptomů stárnutí je vysušování pokožky. Pokožka postupně ztrácí svou schopnost udržovat vodu v epidermis a proto nedokáže vodu efektivně utilizovat v procesu obnovy pokožky. Biologická aktivita buněk se tak sníží a spolu s ní také množství kolagenu a elastinu, které jsou odpovědné za pevnost a pružnost pokožky. Brzy se objevují vrásky od smíchu. Epidermis bude viditelně jemnější a hrubší, jelikož mazové žlázy pracují daleko pomaleji.
Pokožka v tomto stavu vyžaduje intenzivní hydrataci. Jak jí pomoci?
Krémy s hloubkovou hydrataci a vitaminové masky (můžete je používat každý druhý den). Myslete také na kosmetiku, která posiluje vaše cévy, jelikož s narůstajícím věkem jsou cévy stále jemnější a jemnější.
Zralá pokožka – hyperpigmentace
Dopad slunečního záření na pokožku je výrazně negativní. Díky UV záření naše pokožka viditelně stárne hlavně v oblastech, které před sluníčkem běžně nechráníme. Známky fotostárnutí tak můžeme pozorovat na rukou, obličeji a na odkrytých oblastech hrudi. Nejčastějším projevem jsou pigmentové skvrny a hyperpigmentace, které se buď projeví tvorbou zcela nových skvrn, či postupným tmavnutím těch již existujících. Někdy se hyperpigmentace může objevit i vlivem medikace či bylinek. Způsobit ji může například hypericum, který zvyšuje citlivost pokožky na sluneční paprsky. Celoročně se tak vyplatí pokožku chránit krémem s UV filtrem.
Mature skin – prekancerózní léze
Postupem času se organismus stává stále náchylnější na abnormální růst a dělení buněk. Dostatečný stimulus dokáže vyvolat v buňkách genetickou změnu takové rázu, že buňka unikne kontrole buněčného cyklu a začne se nekontrolovaně dělit. V tomto případě mluvíme o rakovině. V prvotních fázích kancerogeneze je ale možné onemocnění velice efektivně léčit, jelikož se dlouhou dobu projevuje jako tzv. prekanceróza, která není invazivní. Případem mohou být hyperpigmentované, hrubé léze. Rozvinutá rakovina kůže se může projevovat mnohými symptomy, ale nejčastěji se může jednat o ránu, v řádech několika milimetrů, která se nehojí a která např. krvácí, či je hrubší než okolí. V případě, že máte podezření, rozhodně navštivte svého lékaře. Rychlá intervence zachraňuje životy. Co se pih a znamínek týče, rozhodně kontrolujte, zdali se nezvětšují, nemění barvu, nebo se jinak nemění. V případě že ano, navštivte lékaře.
Make-up pro zralou pokožku
Make-up lze nosit v jakémkoliv věku! Vhodně vybraný make-up skryje hyperpigmentace a dodá vaší pokožce zářivý a zdravý lesk. Nejdůležitější ale je, že vás učiní mladšími a krásnějšími.
Hlavní je to s kosmetikou nepřehánět. Vyplatí se užívat CC či DD krémy či make-up přímo určený pro zralou pokožku, který opticky skryje všechny nedokonalosti a který pokožku efektivně rozzáří. Pokožka bude vypadat svůdně a odpočatě. Tvářenku užívejte s rozvahou. Co se rtů týče, vyzkoušejte jemnější nude barvy. Na obočí si můžete aplikovat henu, stejně tak jako na řasy. Vyplatí se vyzkoušet i jinou barvu, než černou. O řasy a o obočí je nutné se efektivně starat, např. profesionálním sérem.